Zasada 80/20

  -  Blog   -  Zasada 80/20

Zasada 80/20

Z czym kojarzy Ci się zdrowe odżywianie? Najczęściej padają odpowiedzi, że: z jedzeniem tylko niskokalorycznych produktów 🥗, z głodzeniem się 🤐, z obsesyjnym liczeniem kalorii 🧐, z unikaniem jak ognia wszystkiego co niezdrowe 🍨
Taka restrykcyjna dieta nie do końca jest dobra. Oto kilka powodów:
📍 Jeśli decydujesz się spożywać tylko i wyłącznie zdrowe, fit produkty istnieje większa szansa, że szybciej powrócisz do złych nawyków. Twoja psychika w końcu nie wytrzyma ciągłych zakazów i ograniczeń.
📍 Kiedy nadarzy się okazja (np. z powodu dużego stresu czy kiepskiego nastroju) szybciej rzucisz się na niezdrowe jedzenie i zaczniesz jeść bez opamiętania.
📍 Jeśli zdarzy Ci się zjeść coś niezdrowego, kalorycznego masz wyrzuty sumienia i często przez resztę dnia stosujesz głodówkę.
Większość z nas przez to przechodziła. Ale czy życie ma polegać na ciągłym odmawianiu sobie wszystkiego? Absolutnie nie❗️
Jeśli się odchudzasz, dieta nie powinna być karą,tylko zmianą nawyków żywieniowych na stałe.
We wszystkim liczy się rozsądek, dlatego warto zastosować zasadę 80/20. Polega ona na spożywaniu 80% zdrowego jedzenia w skali tygodnia, a pozostałe 20% przeznaczone jest na zachcianki i słabości.
Dzięki tej zasadzie:
📍 przestajesz traktować swoje odżywianie jako pewien etap od… do…, tylko wprowadzasz zmiany na stałe,
📍 możesz wyjść na miasto ze znajomymi i skusić się na 🍻 czy 🍕, a nie tylko siedzieć i patrzeć jak inni jedzą czy piją,
📍 istnieje mniejsza szansa, że stracisz kontrolę nad swoim odżywianiem i unikniesz napadów obżarstwa.
Żeby nie było tak kolorowo, są też minusy tej metody. Należy uważać, aby nie zamienić proporcji – czyli nie stosować zasady 20% zdrowego odżywiania, a resztę przeznaczyć na zachcianki.