Dieta podczas świąt

  -  Blog   -  Dieta podczas świąt

Dieta podczas świąt

Święta oraz różnego rodzaju imprezy rodzinne to czas, gdzie na stole króluje mnóstwo pysznych, niekoniecznie dietetycznych potraw  🍰🍗🥘
Dla osób, które na codzień odżywiają się zdrowo i liczą kcal może to być nie lada wyzwanie 😥
Mam dla Ciebie kilka cennych wskazówek, jak sprawić, by ten czas okazał się wyjątkowy, zamiast wywoływać strach i przerażenie przed dodatkowymi kilogramami 🙂
1. Zachowaj umiar 🛑
Zamiast odmawiać sobie wszystkich pyszności, jakie znajdują się na stole, licząc w głowie ile mogą mieć kcal, zachowaj zdrowy rozsądek. Nałóż na talerz 2 pierożki czy kawałek ciasta zamiast całej fury jedzenia, a jeśli coś Ci wyjątkowo zasmakuje, zawsze możesz wziąć dokładkę. Staraj się nie jeść szybko, tylko delektuj się pysznym jedzeniem.
2. Pij dużo wody 🫗
Woda zapewnia uczucie sytości. Zanim sięgniesz po kolejny kawałek ciasta, bo wydaje Ci się, że jesteś głodna/-y, wypij szklankę wody.
3. Alkohol 🍷
Nie musisz z niego całkowicie rezygnować. Staraj się wybierać mniej słodkie trunki, np. wytrawne lub półwytrawne wino, drinki na bazie napojów 0kcal.
4. Rób przerwy od jedzenia 🚶‍♀️
Nie siedź cały czas przy stole pełnym jedzenia. Wybierz się na spacer, pograj w gry, porozmawiaj z rodziną. Niech to będzie czas spotkań rodzinnych, a nie tylko okazja do najedzenia się.
5. Nie wydłużaj czasu świętowania 🕐
Jeśli świętowanie zakończysz po max. 3 dniach to Twoja waga tego nie odczuje. Problem może pojawić się, jeśli świąteczna aura zacznie się tydzień wcześniej podczas przygotowań dań, a skończy 1-2 tygodnie po, kiedy będziesz dojadać to, co zostało.
6. Nie idź głodna/-y na przyjęcie 😋
Postaraj się w ciągu dnia zjeść lekkie posiłki. Jeśli pójdziesz na imprezę z pustym żołądkiem istnieje większa szansa, że rzucisz się na jedzenie i zaczniesz jeść bez opamiętania.
7. Po świętach wróć od razu do normalnego odżywiania 🍜
Nie stosuj żadnych głodówek ani detoksów. Od oczyszczania organizmu masz wątrobę i nerki, nie potrzebujesz do tego żadnych drogich herbatek czy koktajli. Najlepiej przez kilka dni nie wchodź też na wagę, szkoda Twojego stresu. Te dodatkowe cyferki, które tam ujrzysz to w głównej mierze zatrzymana woda i treści jelitowe – po kilku dniach nie będzie po nich śladu.
Pamiętaj ‼️ Jeśli przez cały rok racjonalnie się odżywiasz, nie przytyjesz nagle po 2-3 dniach odstępstw. Zapomnij na ten czas o liczeniu kcal i skup się na chwilach spędzonych z najbliższymi 🥰