Słodycze vs. dieta

  -  Blog   -  Słodycze vs. dieta

Słodycze vs. dieta

Słowo “dieta” najczęściej kojarzy się nam z ograniczeniami i wyrzeczeniami. Jednak tak naprawdę, dieta oznacza sposób odżywiania, więc jest na niej każdy 🙂 Różnica w tym, że jedni dbają o nią bardziej, a drudzy niestety trochę mniej.
Jeśli na codzień odżywiasz się zdrowo i dostarczasz swojemu organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych, nie stanie się nic złego, kiedy od czasu do czasu sięgniesz po batonika czy cukierka 🍫🍬
🧁 Wliczaj słodycze w swój dzienny bilans – pamiętaj, że nie tyjemy od konkretnych produktów, tylko od nadwyżki kalorycznej. Zadbaj o dobrze zbilansowaną dietę, a słodycze niech będą tylko niewielkim dodatkiem.
🧁 Zachowaj umiar – staraj się nie sięgać po słodycze kiedy czujesz głód, bo łatwo stracić kontrolę nad ich ilością. Najpierw zjedz posiłek, a potem “na deser” poczęstuj się czymś słodkim.
🧁 Włączaj słodkości do posiłku – słodycze poza walorami smakowymi nie mają zbyt wielu wartości odżywczych i nie zaspokajają głodu, dlatego nie warto ich jeść solo. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest dodanie ich do posiłku, np. czekolada do owsianki, ciasteczko do omletu, baton + jogurt + owoce.
🧁 Kupuj słodycze w małych opakowaniach – będąc na zakupach staraj się sięgać po mniejsze batoniki czy lody na patyku zamiast w litrowym pudełku. Pamiętaj, że 1 kostka czekolady smakuje tak samo jak 3 następne 😉
🧁 Zastąp słodycze zdrowszymi zamiennikami – domowe fit desery i ciasta są zdecydowanie lepszą alternatywą niż sklepowe słodycze. Po pierwsze mają mniej kcal, a po drugie możemy stworzyć z nich dobrze zbilansowany i pożywny posiłek.
🧁 Nie kupuj słodyczy na zapas – staraj się nie wypełniać nimi kuchennych szafek. Dzięki temu nie sięgniesz po nie, kiedy pojawi się chwila słabości.
Podsumowując, w racjonalnej diecie może być miejsce na wszystko. Ważne jest tylko zachowanie odpowiedniego balansu 🙂