Odżywka białkowa – stosować czy nie?

  -  Blog   -  Odżywka białkowa – stosować czy nie?

Odżywka białkowa – stosować czy nie?

Czy będąc na diecie musimy stosować odżywkę białkową? 🤔
Odpowiedź jest prosta – NIE MUSIMY 🙂
Zapotrzebowanie na białko jesteśmy w stanie pokryć dzięki odpowiednio zbilansowanej diecie. Najlepsze źródła białka to: mięso, ryby, jajka, serek wiejski, twaróg, Skyr i rośliny strączkowe.
Jeśli natomiast nie jesteśmy w stanie zapewnić odpowiedniej podaży białka z pożywienia, chcemy zbudować masę mięśniową lub po prostu wzbogacić dietę o nowe smaki, możemy włączyć do naszej diety odżywkę białkową.
Najbardziej popularne odżywki białkowe to:
👉 koncentrat białka serwatkowego (WPC) – zawiera do 80% białka, a także niewielką ilość węglowodanów i tłuszczy. Jest to powszechnie stosowana i najtańsza odżywka, dostępna w przeróżnych wariantach smakowych.
👉 izolat białka serwatkowego (WPI) – zawiera do 90% białka. Charakteryzuje się doskonałą wchłanialnością. Jest droższy od koncentratu.
👉 hydrolizat białka serwatkowego (WPH) – zawiera do 100% białka. Jest najczystszym i najszybciej wchłanialnym białkiem serwatkowym, ale też najdroższym.
Przy wyborze odpowiednich odżywek powinniśmy kierować się jakością i wybierać te ze sprawdzonych źródeł. W składzie nie powinno być żadnych polepszaczy smaku czy konserwantów.
Odżywka białkowa może mieć szerokie zastosowanie w kuchni. Możemy wykorzystać ją jako dodatek do koktajli, owsianek, omletów, placuszków, naleśników, ciast czy deserów.
Ja osobiście stosuję odżywkę białkową, ale wyłącznie ze względu na walory smakowe 😋
Na koniec jeszcze bardzo ważna informacja❗️ Odżywka białkowa nie powinna zastępować nam posiłków, może być jedynie ich uzupełnieniem.