Mity dietetyczne – ziemniaki tuczą

  -  Blog   -  Mity dietetyczne – ziemniaki tuczą

Mity dietetyczne – ziemniaki tuczą

Jednym z pierwszych produktów, z których wiele osób zaczynających się odchudzać rezygnuje, są ziemniaki ????
Zewsząd słyszymy, że ziemniaki są tuczące, bezwartościowe i tylko zapychają nasz żołądek pustymi kaloriami ????
A jak jest naprawdę? ????
Ziemniak to warzywo mające jedynie 75kcal w 100g. Dla porównania 100g ryżu, który stanowi obowiązkową pozycję w codziennym menu niektórych osób będących na redukcji, to ok. 340kcal (jest to równowartość 450g ziemniaków❗️).
Ziemniaki zawierają wiele cennych składników odżywczych, m.in. witaminę C, witaminy z grupy B, potas, magnez, cynk, fosfor, miedź, mangan. Ponadto są źródłem błonnika pokarmowego, który poprawia perystaltykę jelit i daje na długo uczucie sytości.
Kiedy ziemniaki mogą tuczyć? ????
Jeśli podamy je jako puree z dodatkiem masła czy śmietany, okraszone skwarkami, polane gęstymi sosami, w formie frytek czy placków ziemniaczanych smażonych na dużej ilości tłuszczu. Widzimy więc, że winowajcą są te wszystkie kaloryczne dodatki, a nie same ziemniaki.
Ale zaskoczę Was ???? Nawet jeśli jesteście na redukcji, to ziemniaki podane w takiej formie (od czasu do czasu) są dopuszczalne ????, o ile zachowacie umiar i nie przekroczycie dziennego bilansu kalorycznego. Zawsze to powtarzam – nie tuczą konkretne produkty, tylko nadwyżka kaloryczna.
W moich jadłospisach również znajdziecie ziemniaki pod różnymi postaciami – gotowane, duszone, pieczone, a nawet frytki ????
Chcecie się przekonać jak smaczna może być dieta, w której nie musicie rezygnować z ulubionych smaków? Wystarczy do mnie napisać ????