Mity dietetyczne – Nie jedz po godz. 18

  -  Blog   -  Mity dietetyczne – Nie jedz po godz. 18

Mity dietetyczne – Nie jedz po godz. 18

Stare przysłowie głosi: “Śniadanie zjedz sam, obiad z przyjacielem, a kolację oddaj wrogowi”. Niestety nadal wiele osób trzyma się tej zasady i powtarza: “Nie jedz po 18, bo przytyjesz!” ????
Zgodzę się, ostatni posiłek możesz zjeść o 18, ale tylko, jeśli chodzisz spać o 19 lub 20. Kiedy kładziesz się o 23 lub 24 to zdążysz kilka razy umrzeć z głodu i istnieje duża szansa, że przed pójściem spać w końcu wymiękniesz i rzucisz się na jedzenie (najczęściej po to, co masz akurat pod ręką ????????????).
Kolację możesz zjeść nawet 1-2 godziny przed pójściem spać, a nie 3, tak jak nieraz nam wmawiają. Nie powinien to być bardzo obfity, ciężki posiłek typu golonka ???? czy schabowy ????, ale też nie sama sałata ????. Kolacja powinna być zbilansowanym posiłkiem, który da uczucie sytości i zapewni spokojny sen ????.
Ok, ale przecież w nocy spowalnia metabolizm i wszystko co zjesz pójdzie w boczki ????‍♀️ Nie do końca prawda, metabolizm spowalnia, ale tylko o jakieś 20% i ważniejsza jest tutaj długość oraz jakość snu. W czasie kiedy śpisz Twój organizm też potrzebuje paliwa, bo układ oddechowy, krążenia, nerwowy itd. cały czas pracują.
W myśleniu niektórych osób utrwaliło się też przekonanie, że idąc spać z uczuciem ssania w żołądku szybciej schudną. Jasne, możesz ostro ciąć kalorie ✂️ i stosować głodówki ????, ale jakie będą tego skutki ???? Szybko zrzucisz nadbagaż, ale niechciane kilogramy równie szybko do Ciebie wrócą, bo w końcu nie wytrzymasz tych ciągłych ograniczeń, dopadnie Cię wilczy głód i rzucisz się na jedzenie ???????????? tracąc umiar.
Złota zasada jest taka – aby schudnąć trzeba jeść. Najlepiej spożywać 4-5 zbilansowanych posiłków dziennie (choć są takie osoby, u których lepiej sprawdza się wariant z 3).
Tak więc pamiętaj, od dzisiaj nie pomijamy kolacji ????