“Dieta cud” – skutki uboczne

  -  Blog   -  “Dieta cud” – skutki uboczne

“Dieta cud” – skutki uboczne

Wiele osób podejmujących próby odchudzania pragnie, aby zbędne kilogramy spadły w jak najkrótszym czasie.
Jesteśmy co chwilę zasypywani przeróżnymi ofertami diet, tabletek czy herbatek obiecujących utratę 10kg w miesiąc bez zbędnych wyrzeczeń.
Jednak zastanówmy się – czy szybko znaczy zdrowo? ???? Niestety nie. Zbyt szybka utrata kilogramów może przynieść więcej szkody niż pożytku. Żadna “dieta cud” nie istnieje!
Oto najważniejsze powody ????
1. Spowolnienie metabolizmu – niedożywiony organizm zużywa mniej energii i przechodzi w stan oszczędzania. Dodatkowa porcja pożywienia jest magazynowana i odkłada się w postaci tkanki tłuszczowej.
2. Efekt jo-jo – jest skutkiem spowolnionego metabolizmu. Pojawia się, kiedy po zbyt rygorystycznych dietach rzucamy się na jedzenie, tracąc kontrolę nad ilością spożywanych kcal. W efekcie dostarczamy organizmowi więcej kcal niż potrzebuje i przybieramy na wadze.
3. Utrata masy mięśniowej – stosując zbyt niskoenergetyczne diety organizm zaczyna szukać nowych, wydajnych źródeł energii. Do tego celu wykorzystuje tkankę mięśniową, a nie, tak jak byśmy chcieli – tkankę tłuszczową.
4. Zaburzenia miesiączkowania – to poważny sygnał, że stosowana dieta nie jest odpowiednia. Spowodowane są one zbyt szybką utratą kilogramów, a także niedoborem witamin i składników mineralnych.
5. Zła kondycja włosów, skóry i paznokci – niedobór witamin i składników mineralnych spowodowanych zbyt restrykcyjną dietą szybko odbija się negatywnie na naszym wyglądzie. Włosy wypadają i stają się łamliwe, paznokcie łamią się i rozdwajają, a skóra robi się wiotka i uwydatnia się cellulit.
6. Drażliwość i nerwowość – ciągłe uczucie głodu i brak energii sprawiają, że łatwiej się denerwujemy i miewamy huśtawki nastrojów.
7. Problemy z koncentracją – będąc na skrajnie niskokalorycznej diecie nasz mózg nie otrzymuje wystarczającej porcji energii, w związku z czym nie funkcjonuje na pełnych obrotach.
8. Obniżona odporność – brak odpowiedniej ilości składników odżywczych wpływa negatywnie na fukcjonowanie naszego układu immunologicznego. W efekcie częściej łapiemy infekcje, które są trudniejsze do wyleczenia.
Chcąc schudnąć zdrowo i utrzymać efekty na lata, musimy uzbroić się w cierpliwość. Nie ma drogi na skróty ????